Útok na Rusko

28.03.2014, 11:17, Edita Durrerová

 

 

Dr. Paul Craig Roberts (nar. 1939) bol námestníkom amerického ministra financií pre hospodársku poliitku za Reagonovej vlády a mimoriadny redaktor Wall Street Journal. Písal stĺpčeky pre Business Week, Scripps Howard News Service a Creators Syndicate. Spolupracoval s mnohými univerzitami, publikoval články o dôsledkoch Bushovej a Obamovej administratívy vo „vojne proti terorizmu“, ktorá zničila ochranu občianskych slobôd Američanov podľa Ústavy USA. Je kritikom izraelskej politiky voči Palestíncom. Jeho stĺpčeky na internete majú sledovanosť po celom svete. Momentálne sú v predaji jeho ostatné knihy: „ Zlyhanie laissez faire kapitalizmu a „Ekonomický zánik Západu“
 


V mnohých článkoch som už vysvetlil, že Sovietsky zväz slúžil na obmedzenie moci USA. Rozpad Sovietskeho zväzu uvoľnil cestu neokonzervatívnej celosvetovej americkej hegemónii. Putinovo Rusko, Čína a Irán ako jediné prekážajú pri realizácii tohto cieľa.

Najväčším tŕňom v oku hegemónie Spojených štátov sú ruské jadrové rakety a vojenské technológie. Washington porušil dohodu medzi Reaganom a Gorbačovom a rozšíril NATO o štáty, ktoré patrili do sféry Sovietskeho zväzu. Teraz sa doň snaží začleniť aj časti Ruska samotného, Gruzínsko a Ukrajinu – len preto, aby Rusko neutralizoval. Washington odstúpil od dohôd zakazujúcich protiraketovú obranu a rozmiestnil antibalistické rakety na ruských hraniciach. Washington zmenil svoju jadrovú vojnovú doktrínu tak, aby mohol zaútočiť pomocou jadrových zbraní ako prvý.

 

Všetky tieto opatrenia boli zamerané na oslabenie Ruska a na zníženie jeho schopnosti odporovať vôli Washingtonu. Ruská vláda (ako aj vláda Ukrajiny) nerozumne povolila veľkému množstvu mimovládnych organizácii zaloţených v USA, aby pôsobili ako agenti Washingtonu pod pláštikom organizácií „na ochranu ľudských práv“, budovania demokracie“, atď. Aféra „Pussy Riot“ bola pripravená cielene na to, aby ukázala Putina a Rusko v zlom svetle. (Dievčatá boli zneužité a oklamané). Západné médiá napádajú olympiádu v Soči ako súčasť výsmechu a démonizácie Putina a Ruska. Washington prikázal, ţe Putinovi a Rusku nebude povolený ani náznak úspechu v žiadnej oblasti – v diplomacii, v športe či v dodržiavaní ľudských práv.

 

Americké média sú Ministerstvom propagandy v službách vlády a korporácií a pomáhajú vykresľovať Rusko v zlých farbách. Stephen F. Cohen popisuje presne spravodajstvo amerických médií o Rusku ako „cunami hanebných, neprofesionálnych a politicky štvavých článkov.“ Ako prežitok Studenej vojny si americké médiá udržujú obraz „slobodnej tlače“, ktorej sa dá veriť. V skutočnosti neexistujú v USA žiadne slobodné médiá (okrem internetových stránok). V posledných rokoch Clintonovho prezidentského úradu americká vláda povolila piatim veľkým korporáciám sústrediť pod svoju moc rôznorodé, rozšírené a aspoň ako-tak nezávislé médiá. Postavenie a úspešnosť týchto veľkých megaspoločností závisí od federálnej licencie na vysielanie. Preto sa médiá neopovážia nesúhlasiť s vládou ani v jednej závažnej otázke. Navyše mediálne konglomerácie už neriadia novinári, ale korporátni reklamní manažéri a bývalí vládni činitelia, ktorí nehľadia na fakty, ale na príjmy z reklám a na prístup k vládnym zdrojom.

 

Washington používa médiá na to, aby pripravil Američanov na konfrontáciu s Ruskom a aby poštval Rusov a ďalšie národy po celom svete proti Putinovi. Washington by rád videl na čele Ruska niekoho slabšieho a poddajnejšieho neţ je Putin.

Niektorí Rusi sa snažia ospravedlniť protiruskú rétoriku USA tým, že je to jednoducho len dedičstvo stereotypov z čias Studenej vojny. „Staré stereotypy“ sú len krycí manéver, zavádzajúce rozptýlenie. Washington namieril na Ruskú federáciu. Rusko je na muške. A ak si to Rusi neuvedomia, stanú sa minulosťou. Mnohí Rusi zaspali na „výhybke“, ale Izborský klub sa ich snaží zobudiť. V článku z 12. februára v ruskom týždenníku Zavtra strategickí a vojenskí experti varujú, ţe Západ využíva protesty v uliciach Kyjeva, aby zmenil rozhodnutie ukrajinskej vlády nevstupovať do EÚ. To vyústilo do situácie, v ktorej je moţný fašistický prevrat. Takýto puč by mohol viesť k bratovražednej vojne na Ukrajine a mohol by znamenať vážnu strategickú hrozbu pre Ruskú federáciu.

 

Dôsledky štátneho prevratu na Ukrajine by podľa expertov boli nasledovné:

 

  • Strata Sevastopoľa ako základne Čiernomorskej flotily Ruskej federácie
  • Vyhnanie Rusov z východnej a južnej Ukrajiny predstavujúce nesmierne množstvo utečencov.
  • Strata výrobných stredísk v Kyjeve, Dnepropetrovsku a Charkove, ktoré majú zmluvy na zákazky pre ruskú armádu.
  • Útlak ruskojazyčného obyvateľstva a násilná ukrajinizácia
  • Umiestnenie vojenských základní USA a NATO na Ukrajine, vrátane Krymu a vytvorenie   výcvikových centier pre teroristov zameraných na región Kaukazu, Volžskej nížiny a pravdepodobne i Sibíri.
  • Rozšírenie organizovaných protestov v Kyjeve medzi neruské etniká v mestách Ruskej federácie.

 

Ruskí stratégovia zhrnuli, že situácia, ktorá sa začína rysovať na Ukrajine, môţe mať katastrofické následky pre budúcnosť Ruska.

 

Čo teda robiť? Tu strategickí experti zlyhávajú. Žiadajú, aby národné médiá spustili informačnú kampaň, v ktorej by odhalili skutočnú podstatu prevratu. Chcú, aby sa ruská vláda odvolala na Budapešťianske memorandum z roku 1994 a zvolala konferenciu zástupcov vlád Ruska, Ukrajiny, USA a Veľkej Británie o konflikte na Ukrajine. V prípade, že by niektorá zo strán Budapeštianske memorandum o regulácii suverenity Ukrajiny odmietla, experti navrhujú priame rokovania s Washingtonom podľa precedensu rokovaní medzi Kennedym a Chruščovom počas Kubánskej krízy roku 1962.


To je však nesplniteľný sen. Experti žijú v sebaklame. Washington je vinný za krízu na Ukrajine a chystá sa prebrať moc nad Ukrajinou z vyššie uvedených dôvodov. Je to vynikajúci plán na destabilizáciu Ruska a na zničenie Putinovej úspešnej diplomacie, ktorá odvrátila americký útok na Sýriu a Irán. V podstate ak Washington zvíťazí na Ukrajine, Rusko už nebude prekážkou americkej svetovlády a jediným tŕňom v oku bude Čína.

 

Mal som podozrenie, že situácia na Ukrajine dosiahne bod varu, keď bude Putin zaneprázdnený olympiádou v Soči a zastihne Rusko nepripravené. Existuje malá pochybnosť, že Rusko stojí pred veľkým strategickým ohrozením. Aké sú jeho reálne možnosti? Žiadna z alternatív určite neráta s dobrou vôľou Washingtonu. Rusko by moţno mohlo postupovať podľa amerického scenára. Ak vlastní bezpilotné lietadlá, mohlo by ich ako Washington použiť na zostrelenie lídrov demonštrácie financovaných z Ameriky. Alebo by mohlo vyslať špeciálne jednotky na eliminovanie agentov činných proti Rusku. Ak by EÚ pokračovala v podpore destabilizácie Ukrajiny, Rusko by mohlo zastaviť dodávky ropy a zemného plynu do Európy, ktorá sa správa ako bábka Washingtonu.


Alebo by ruská armáda mohla okupovať západnú Ukrajinu, kým sa nerozhodne o rozdelení Ukrajiny, ktorá bola posledných dvesto rokov súčasťou Ruska. Je isté, že väčšina obyvateľov východnej Ukrajiny uprednostňuje Rusko pred EÚ. Je možné, že vymytým mozgom zo západnej Ukrajiny by sa prestala peniť krv, keby skončili v rukách USA alebo EÚ, a stihol by ich osud vydrancovaného Lotyšska či Grécka. Načrtol som najmenej nebezpečné východiská z krízy, ktorú spustil Washington a jeho bábkové európske štáty. Neradím Rusku, čo má robiť. Tým najnebezpečnejším krokom je vojna. Keď budú Rusi sedieť so založenými rukami, situácia sa pre nich stane neúnosnou. Pokiaľ sa Ukrajina stane členom NATO a bude potláčať ruské obyvateľstvo, ruská vláda zaútočí na Ukrajinu a zvrhne jej cudzí reţim alebo sa vzdá Američanom. Pravdepodobným výsledkom trúfalej strategickej hrozby, s ktorou Washington konfrontuje Rusko, môže byť jadrová vojna.


Neokonzervatívna Victoria Nuland sedí v kancelárii Ministerstva zahraničných vecí a šťastne vyberá členov budúcej ukrajinskej vlády. Myslí táto americká úradníčka vôbec na to, že miešaním sa do vnútorných záležitostí Ukrajiny a Ruska riskuje vypuknutie jadrovej vojny? Je si prezident Obama vôbec vedomý toho, že táto asistentka Štátneho sekretára privolá Armagedon? Bezstarostní Američania tomu nevenujú pozornosť a nemajú ani šajnu, že hŕstka neokonzervatívnych ideológov ženie svet do záhuby.

 

Poznámka: dostal som e-mail z Moldavska, krajiny hraničiacej medzi Rumunskom a Ukrajinou s mestami na moldavsko-ukrajinských hraniciach, ţe Moldavčania dostávajú 30 Eur na deň, ak sa budú vydávať za ukrajinských demonštrantov. Rád by som vedel, či mi čitatelia môžu túto správu potvrdiť. Môžem im poskytnúť mediálny priestor na šírenie tejto informácie.


Z angličtiny preložila Katarína Džunková
In: dvojtýždenník KULTÚRA 5/2014

 
« Späť