Giulietto Chiesa: Kľúč k mieru je v rukách Ruska

19.06.2014, 10:58, Admin

 

 

 

Známy taliansky politický novinár a analytik Giulietto Chiesa prijal ponuku stať sa členom Izborského klubu. Ponúkame do vašej pozornosti rozhovor. Besedu viedla: Jekaterina Glušiková


Pán Chiesa, chápu západní Európania procesy odohrávajúce sa mimo Európy, napríklad tie na Ukrajine? Majú dostatok informácií na zorientovanie sa?
Giulietto Chiesa: Európanom celkom chýbajú spoľahlivé informácie o ukrajinskej kríze. Prakticky všetky kanály, súdim podľa talianskych staníc, ale aj v ostatnej Európe je to v podstate to isté, ponúkajú jednoducho lož. V ich interpretácii sa všetko odohráva preto, že Rusko akoby okupuje Ukrajinu. No Ukrajina akože chce byť nezávislou, slobodne sa stať členom Európskej únie. Rusko jej v tom vraj bráni, preto je vinné, Putin je vinný, je to diktátor. Všetko sa podáva v tomto duchu.
A ako je možné čokoľvek pochopiť, ak nikto nepozná dokonca ani národnostné zloženie v rámci Ukrajiny? Mám internetovú televíziu, na ktorej som na kanále „Pandora TV“ denne zverejňoval niekoľko komentárov, pretože bol jediným alternatívnym informačným zdrojom v Taliansku. A tam som povedal, že v Donbase sa niektorí ruskí ľudia bránia pred fašistickým režimom so sídlom v Kyjeve. Niekoľko kolegov novinárov na mňa zaútočilo cez médiá: „Pozrite! Pán Chiesa, žoldnier, pripustil, že Rusko okupuje Ukrajinu pretože povedal, že ruskí ľudia na Ukrajine sa bránia. A čo robia Rusi na Ukrajine?“ To znamená, že dokonca ani žurnalisti zaoberajúci sa touto témou nevedia, že okolo 10 miliónov občanov Ukrajiny sú ruskej národnosti. Oni tam žijú rovnako ako celé generácie ich predkov. Prebieha kompletné systematické skresľovanie reality. A ak je ťažko celkom zamlčať napríklad operáciu v Odese, podajú informáciu tak, že je ťažko zrozumiteľná. „Došlo tam k zrážke. Bol požiar. Zomreli ľudia. Treba vykonať vyšetrovanie“. Nie je jasné, kto boli súperiace strany. Koľko je obetí? A takto podaná informácia nemá alternatívu, takže ľudia nepoznajú pravdivý obraz. Mám dojem, že ho nepoznajú dokonca ani vedúci predstavitelia. Vlastne, nie je to proste len dojem.
Vedúci predstavitelia štátov?
Giulietto Chiesa: Áno, lídri štátov. Oni čítajú tie isté noviny, pozerajú sa na rovnaké televízne stanice a nemajú ani najmenšiu predstavu o tom, čo sa deje. Preto sa prijímajú rozhodnutia na úrovni neznalosti. Dokonca aj ľudia pokrokoví, čestní a otvorení iným názorom sú nevedomí. Besedoval som so skupinou politikov – tromi poslancami talianskeho parlamentu a dvoma senátormi. Vypočujúc si moju interpretáciu situácie, divili sa: „To nie je možné! To nie je možné!“
No všetko som vyargumentoval faktami. Títo ľudia neboli zaujatí voči Rusku, nemajú predsudky. Jednoducho nevedomosť! A to sú poslanci! Oni hlasujú, prijímajú rozhodnutia! Hovoril som s piatimi. A ostatní? Deprimujúci obrázok. Tí, ktorí vládnu médiami, môžu urobiť všetko potrebné preto, aby vývoj išiel podľa ich scenára.
Ukazuje sa teda, že „siedma veľmoc“ diktuje ako má postupovať „prvá veľmoc“?
Giulietto Chiesa: Áno, diktuje prvej moci i ďalším.
Moja stránka na facebooku je populárna. Navštevuje ju viac ako 100 tisíc ľudí. No televízia to nie je. Na facebook ľudia prídu, krátko sa popozerajú, trvá to 2-3 minúty. Je to vidno podľa návštevnosti. Ak napíšem komentár na 3 alebo 10 riadkov, za pár hodín mám návštevnosť 60 tisíc čitateľov. Ak je tam však článok obsahujúci rozsiahlejší uhol pohľadu, analýzu, počet čitateľov klesá na polovicu.
No na protestnej akcii proti akciám Kyjeva na východe Ukrajiny, ktorej iniciátorom ste boli vy, sa pred ukrajinskou ambasádou zišlo dosť ľudí.
Giulietto Chiesa: Zišlo sa asi 350 ľudí, na základe informácií na fecebooku, prostredníctvom „Pandora TV“. Paradoxom je, že niekoľko ruských televíznych staníc zaznamenalo túto akciu, no talianska ani jedna.
Avšak efekt bol veľký. Dostal som desiatky pozvaní od rôznych spoločenských organizácií aby som prišiel a objasnil, čo sa v skutočnosti deje. No na všetky tieto pozvania reagovať nemôžem. Je to nerovný boj. Všetky kanály dennodenne píšu a ukazujú to isté. A ja som len sám.
Aby sme pochopili nebezpečenstvo situácie na Ukrajine, je vhodnejšie viac analyzovať históriu alebo súčasnosť?
Giulietto Chiesa: História a súčasnosť sú tu tesne zviazané. Je mi veľmi dobre známe, že počas mnohých rokov prebieha proces rusofóbie. A nielen na Ukrajine. To sa nedá urobiť za jeden deň. Na toto je nevyhnutná nielen dominancia v médiách, no aj opatrenia v systéme vzdelávania, odbornej prípravy, v programe prezentácie a tak ďalej. Napríklad naša vláda urobila všetko preto, aby presvedčila verejnosť o tom, že víťazom v Druhej svetovej vojne boli Spojené štáty americké. Ďalej sa verejnosti vnucuje nasledovné: Stalin a Hitler sú rovnakí, obidvaja sú diktátori, zriadili totalitné spoločnosti. Táto kampaň lži a dezinformácií pokračuje a prináša svoje plody.
Udalosti na Ukrajine – to je výsledok nepretržitej prípravy mládeže. Účastníkmi udalostí boli desiatky tisíc mladých ľudí. Takže sa to pripravovalo intenzívne a trvale. Je to formovanie novej generácie. To isté sa dialo v Estónsku, Litve, Lotyšsku. Písal som o tom v knihe „Lotyšský kandidát, alebo neznáme dobrodružstvo cudzinca v Európe“. Niekoľko kapitol knihy je venovaných opisu toho, ako boli pripravovaní vodcovia týchto štátov. Po páde Sovietskeho zväzu boli vedúci činitelia troch pobaltských republík, Poľska, ale aj Bulharska a Rumunska pripravovaní v SŠA. A nielen pripravovaní, ale aj vybratí Amerikou. Boli to deti nacistov vychované v americkom duchu, no vnútorne ostali nacistami. Zoberme si pána Juščenka, ktorého manželka Katerina Čumačenková bola zakladateľkou ukrajinského informačného centra v Chicagu. V súčasnosti sa nachádzame vo fáze, kedy americká „demokracia“ v doslovnom zmysle slova pomáha znovuzrodeniu nacizmu v Európe.
Aký je cieľ toho?
Giulietto Chiesa: Cieľom je zlomiť odpor Európanov. Teraz nie je vhodný čas byť ústretovým vo vzťahu k Európanom, však Európa – to predsa nie je Amerika. Ako nie je možné úplne kolonizovať Rusko, aj Európa sa nedá skolonizovať úplne, pretože to je iná civilizácia. Máme veľmi dlhú históriu. Oni sa snažili počas tých rokov po Druhej svetovej vojne duchovne, organizačne a ekonomicky kolonizovať Európu. Nepodarilo sa to. Nefunguje to úplne. Samozrejme, posunuli sa v tom dopredu, pomerne úspešne ovládli vedomie väčšiny. No demokratická skúsenosť, vedomie občianskej spoločnosti v Európe existuje. To sa nedá vymazať zo života v priebehu jednej generácie, sú potrebné tri, štyri, päť. No tento čas ešte neuplynul.
Čo chcú Američania dnes? Predĺžiť svoju dominanciu na neobmedzený čas. No nakoľko je to zložitá úloha v podmienkach relatívnej demokracie, oni proste použili najhorší prostriedok aby oslabili možnosť demokratickej Európy brániť sa. Nacizmus – to je veľmi vhodný nástroj. Bude to mína, znamenajúca výbušninu pod európskymi štruktúrami. To je nacizmus (vidíme to pobaltských štátoch) vytvorený rukami Američanov. A teraz sa to uskutočňuje na Ukrajine, v Poľsku. „Pravý sektor“ – to je poľské dieťa. Narodilo sa v Poľsku, ale potom bolo exportované na Ukrajinu. Ukrajina to je sloboda: UNA ( Украинская национальная армия ), UNSO (Украинская Национальная Ассамблея — Украинская Народная Самооборона ), Bandera! No „Pravý sektor“ – to je nacizmus v prvom zmysle slova.
Čo je to nacizmus v súčasnosti? Čo chcú Američania: rasovú nadradenosť?
Giulietto Chiesa: Nie, pre Američanov toto nemá význam. Toto má význam pre tých ľudí v Európe, ktorí boli vychovávaní v tomto duchu. No tu sa spúšťajú dve podobné tendencie: je to antikomunizmus a antirusizmus, rusofóbia. Vidieť to na Ukrajine: antikomunizmus a rusofóbia pôsobia paralelne. Ja sám, nakoľko som bol komunistom, korešpondentom v časoch ZSSR v Moskve, do dnešnej doby dostávam mnoho urážlivých listov. Je v nich: ty si Putinov priateľ, pretože si komunista. Hoci v Rusku komunizmus už dávno nevládne.
Keď vystupujem v televízii, počúvam dokonca od kolegov, aj od oponentov: ty si komunista, ty si z Moskvy. Oni ani nevedia, ako podať takéto veci, ale hovoria to s presvedčením a úprimnosťou. Presvedčili ich. Je to prepletené s fantáziami, mýtami. A to sa publikuje.
Znamená to, že u nich došlo k stagnácii, k zastaveniu vývoja. Pri údajnej slobode slova je tu nesloboda.
Giulietto Chiesa: Žiadnej slobody slova a informácii už niet. Bol istý moment, kedy sloboda slova bola realitou. Po tom, čo sa objavila televízia, sloboda zmizla. Nebolo to nápadné hneď, teraz je to však viditeľné. U nás je cenzúra v pravom slova zmysle, existuje pod zámienkou slobody prejavu.
Zacitujem znamenitého filozofa-marxistu Guy Deborda z knihy „Spoločnosť spektáklu“ ktorá obsahuje prorocké myšlienky. On na začiatku 70-tych rokov (kedy televízia nebola na takej úrovni ako dnes), bol to začiatok informačnej epochy, predpovedal v tomto diele: „Pravda – to je časť lži; a lož – to je časť pravdy“.
A sloboda slova má v takýchto podmienkach iba jeden ekvivalent – manipuláciu. Sloboda slova? Áno, zdá sa, že si slobodný. No lož a pravda sú prepojené. A človek, ak nie je profesionálom, nemôže porovnať jedno s druhým, oddeliť jedno od druhého. Prijíma to všetko spolu. Takýmto spôsobom dochádza k zombizácii ľudí.
Takáto je charakteristika masového vedomia na Západe. Je to virtuálna spoločnosť. A v tejto virtuálnej spoločnosti žije miliarda ľudí.
Hľadajú sa paralely medzi udalosťami v Španielsku v 30-tych rokoch a terajšou vojnou na juhovýchode Ukrajiny. Začnú tu prichádzať progresívne mysliaci dobrovoľníci, občania rôznych štátov?
Giulietto Chiesa: Situácia tam je nebezpečná, ak bude pokračovať, ťažko je predpovedať čo bude ďalej. Pretože NATO štrngá šabľami a je pripravené uskutočniť intervenciu. Sú schopní do toho ísť. Sú to ľudia bez svedomia, čistí fanatici. Pán Obama – to je plytký človek, fanatik. A, mimochodom, nemá veľký vplyv na chod udalostí. Vedú to všetko tajné služby. Nedá sa od nich očakávať rozumné riešenie.
Sú to nebezpeční ľudia, a je potrebné postupovať rozumne, využívať ich slabosti. No v žiadnom prípade sa nedá počítať s rozumným krokom z ich strany. Ak by oni boli zdravého myslenia, neboli by vyvolali túto krízu. Oni sami ju vyvolali a uskutočnili všetko vlastnými rukami. Nie je to náhoda, nie je to chyba, je to cieľavedomý premyslený útok na Rusko.
Vari oni nepoznali situáciu, ktorá sa vyvinula medzi Východnou a Západnou Ukrajinou? Poznali. Nepoznal ju veľvyslanec na Ukrajine? Dobre ju poznal. A predseda vlády Poľska ju nepoznal? Poznal. Všetko robili systematicky, postupne a vedome, všetko bolo organizované.
Neustále sa pýtam sám seba i ostatných: prečo to urobili vo februári 2014? Ukrajina už bola v ich rukách. Mohli počkať rok do nových volieb, Janukovič by bol odstránený, dosadili by Porošenka, Porubija – koho by sa im len zachcelo. Mali vo svojich rukách silové štruktúry, všetky páky: ministerstvo obrany, tajné služby. Tak prečo teraz? Prečo ten zhon?
Je očividné, že sa veľmi ponáhľali. Vidíme, že situácia v Amerike je absolútne turbulentná, kríza, osobitne finančná. Finančná kríza – to je výbušná nálož, ktorá môže vybuchnúť v ľubovoľnom momente. Som presvedčený, že situácia je omnoho vážnejšia, než ako vyzerá. Spojené štáty sú vo veľmi zlom stave. Ono tvrdia, že zažívajú rast, ale nie je to pravda. Rastú vzhľadom k emisii umelých peňazí, ktoré nie sú kryté ničím.
Dlh Američanov je príliš veľký. Kríza Ameriky a Západu všeobecne narastá. A Washington by chcel uskutočniť operáciu, ktorou by súčasne zaútočil na Rusko i na Európu. Ak postavia Rusko proti Európe, tá sa ocitne úplne a neodvratne v americkom tábore. Podarí sa? Nepodarí? Môj názor je, že sa to nepodarí. Američania stále hrajú vabank. Myslím, že budú tak hrať aj ďalej. Preto je situácia veľmi, veľmi vážna. To nie je regionálna kríza. Je to kríza, ktorá bola umelo vyvolaná proti Rusku, aby bolo možné udrieť na Rusko a osobitne podčiarkujem - aby bolo možné zaútočiť osobitne proti Putinovi. Oni si myslia, že keď odstránia Putina, budú mať rozviazané ruky na to, aby mohli pôsobiť vo vnútri Ruska, použijúc Piatu kolónu a ostatných.
Treba sledovať, či sa podarí operácia, ktorú Putin vedie, aby ukázal Európanom, že nie je v ich záujme postupovať takýmto spôsobom a tak ďalej. Je takáto možnosť? Je, pretože ak sa pozorne pozrieme, tak nie je to Európa, ktorá prijala takéto rozhodnutie. Bola to len časť Európy – Poľsko a tri pobaltské republiky s pomocou Nemecka. No s pomocou menovite pani Merkelovej, pretože mnoho ľudí je nespokojných s takými akciami. Podnikatelia sú nešťastní. To isté je v taliansku a iných štátoch. Napríklad, s Talianskom, gréckom, Španielskom sa nikto neradil. Znamená to, že sa o tom nerozhodovalo v Európe. Akási kooperácia vo vnútri Európy potom vyzerá tak: Amerika plus časť Európy. Preto je tu pokus objasniť, že nie všetko ide ako treba, nie všetko má zmysel. To môže priniesť výsledok. Verím, že sa tak stane. No mnohé závisí od správania sa amerických činiteľov.
Ruská takzvaná elita – je to spojenec Putina a štátu, alebo je protivníkom Putina a štátu, pretože je zviazaná s Wall Streetom a závisí od neho?
Giulietto Chiesa: Čiastočne závisia títo ľudia od Západu, u ktorých majú peniaze v bankách. No je to dvojsečná situácia: kapitál je tam, súčasne sa však nachádza vo vážnom nebezpečenstve. Ak ty vyberáš dolár ako svoju vlastnú menu, môžeš sa ocitnúť v ťažkej situácii.
Ako na Cypre.
Giulietto Chiesa: Presne. A možno oveľa horšie. Existujú ľudia, ktorí sú si toho vedomí. Čo ja vidím – to je zrod ruského ducha. To prebieha! Krym – prišla vlna toho, je to veľmi hlboký faktor. Vlna sa teraz presunula na Juho-Východ.
Po páde ZSSR Rusi na Ukrajine to prijali ako normálny jav. Sám sa pamätám, že bolo veľa Rusov, ktorí vítali túto udalosť. Nezávislosť! No pozrite sa, aký je to dnes rozdiel. Prvý raz po páde ZSSR ruský národ, bez rozdielu kde sa nachádza, pocítil svoju identitu. Po prevrate vznikla vlna: Krym, Východná a Juhovýchodná Ukrajina, po celom Rusku.
Domnievam sa, že je to obrat. Nečakaný pre Američanov a – možno – neočakávaný pre oligarchistické štruktúry v Rusku. Teraz sa tieto nachádzajú vo veľmi odlišnej situácii, než napríklad na konci roku 2013. A musíme vziať do úvahy novú nepredvídanú situáciu, treba zmeniť myslenie. Ustupovanie Ruska sa skončilo. Prvý krát za posledných 30 rokov si Rusko začína uvedomovať, že nemôže ďalej ustupovať, že je Ruskom. A Putin toto pochopil.
Ako si to vy vysvetľujete? Veď v posledných rokoch boli médiá v rukách liberálov, oni udupávali ruského ducha, zombirovali ľudí, vraj byť Rusom je hanba, my sme vinní pred celým svetom za všetky hriechy ľudstva. A teraz prebieha oživenie. Ako sa to stalo?
Giulietto Chiesa: Pocit ohrozenia. Tento útok bol od samotného začiatku proti Rusom. Menovite proti Rusom. Je to, iste, chyba týchto činiteľov. Veď prvé ich rozhodnutie bolo zakázať ruský jazyk. Tak jasne a otvorene to vyhlásili! A ľudia sa v takejto chvíli cítia v nebezpečenstve. A samoorganizujú sa, aby sa mohli brániť. Je to jeden nový faktor, ktorý v podstate môže silno vplývať na medzinárodné vzťahy.
Žiaľ, hlas Ruska nie je na Západe počuť. Je to najslabšie miesto: uhol pohľadu Ruska na Západe neexistuje, nemá tam zastúpenie.
Existujú v súčasnosti nejaké medzinárodné normy, ktoré by neboli porušované? Pozorujeme nielen dvojité štandardy, ale dokonca medzinárodnú svojvôľu a absolútne právo silnejšieho.
Giulietto Chiesa: Áno, odohral sa krach všetkých politických noriem. Nachádzame sa vo fáze zlomu. Doteraz to nie je prijaté všetkými, no situácia je taká, že sú narušené všetky pravidlá, nalomené normy.
A ja chápem správanie Putina a Lavrova, že oni sa správajú tak, ako keby pravidlá ešte platili. Je to správny postoj. Je to jediný spôsob na urovnanie situácie, inak skoro vypukne vojna. Neustále ich provokujú. Rusko odpovedá: zvolať radu bezpečnosti OSN, hoci je celkom očividné, že oni tam zopakujú tie isté postupy. No kroky tohto druhu sú v každom prípade nutné.
A útoky proti Putinovi? Sankcie proti jeho celému okoliu? To je bezprecedentné! Dokonca neslušné, ako sa títo útočníci správajú.
Základy bezpečnosti – tiež sú všetky rozrušené. Po tom, čo prebieha, európska bezpečnosť neexistuje. A ak neexistuje európska bezpečnosť, potom ani svetovej bezpečnosti viac niet.
V Európe si to ešte neuvedomili. Pretože si myslia: my sme dobrí, my nič zlého nerobíme. No čo sa deje? Ukrajinu zachvátilo NATO a skoro bude Ukrajina v NATO. S Donbasom, či bez Donbasu, no bude. Po tomto - je koniec bezpečnosti v Európe. Preto je nutné nové myslenie. Ale ani v taliansku nikto nechápe novú situáciu. Pokračuje sa po starom. Je potrebné vytvoriť nový systém medzinárodných vzťahov.
A kto ho bude formulovať? Nemôžu Američania otvorene napísať: všetko, čo robíme my, je správne. A všetko čo robia naši oponenti, je nesprávne. Deje sa to presne takto. Kto bude písať a prijímať pravidlá, bude to jediný imperátor - Amerika? Ona sa veru s nikým radiť nebude.
Giulietto Chiesa: Na Majdane Rusko chýbalo úplne. A zrazu!
Ja som bol pesimistom, aj ním ostanem. No americké impérium zomiera, to je moja teória: oni sa nachádzajú v postavení, keď vrátiť sa k predchádzajúcej situácii mocenskej rovnováhy nie je možné. Už existujú giganti, ktorí budú nezávislí na SŠA. Čína – to je Čína. Ale Rusko – to je v istom zmysle už tiež Rusko. Jeho identita nie je stratená.
Čína svoju identitu nestratí nikdy. Stala sa kapitalistickým štátom, no mocná kultúra, bohaté tradície, mocný jazyk. Je to iný kontinent, iná planéta. Preto nie je možné vrátiť sa k predchádzajúcemu stavu. Američania žijú v ilúzii, že môžu dominovať dokonca v týchto podmienkach. No to je – vojna. Samozrejme, že oni to vedia a sú ozbrojení. Mám taký dojem, že elita Ameriky verí, že oni môžu zničiť všetkých ostatných. Je to šialená myšlienka. Toto znamená Tretiu svetovú vojnu.
Takéto je postavenie síl. Američania strácajú reálnu moc vo svete. Už nie sú impériom. V budúcnosti si môžu udržať moc, ale už nie imperiálnu. Majú dosť peňazí, hoci umelých, aby mohli rozpútať svetovú vojnu. Či sú schopní ísť až na doraz, nemôžem povedať.
A nepripúšťajú, že táto vojna sa môže preniesť aj na ich kontinent?
Giulietto Chiesa: Na to oni nemyslia. V tom spočíva najväčšie nebezpečenstvo. To sa prelína s ich názormi a presvedčením, že oni sú nositeľmi osloboditeľskej misie. Veria tomu milióny. Dokonca pán Bush, prezident Ameriky, tomu veril! Hovoril: „Ráno som sa rozprával s Bohom“.
Koľko ešte potrebuje svet vojen, rozpútaných Amerikou, aby pochopil, aké sú jej skutočné ciele, že Američania nechcú prestať so svojimi šialenými akciami?
Giulietto Chiesa: Svet sa už v istom zmysle zobudil. Ale Európa doteraz ešte nie. Príznaky objavenia sa uvedomenia si reality – sú v Južnej Amerike. Je to vážne – celý kontinent. Čína, India, Južná Amerika a iné štáty, ktoré sa doteraz celkom neosamostatnili.
Časť svetového poriadku chápe, že Amerika je veľmi nebezpečná. No to je len časť. No v Európe doteraz držia v rukách politickú kontrolu Američania. Politickú, nie sociálnu. Sociálnu kontrolu oni strácajú. Ale politickú, samozrejme aj vojenskú, držia. Pozície NATO sú tam veľmi silné.
Som presvedčený: výstup z NATO – to je základný krok k tomu, aby sme sa vyhli vojne. Aj táto moja platforma zbiera body. Auditórium sa rozširuje a existuje skupina poslancov talianskeho parlamentu, ktorí začínajú vystupovať v tomto duchu. Na tomto teraz pracujem. Chcem, aby sa vo vnútri parlamentu objavila opozícia, ktorá by povedala: chceme byť neutrálni, vystúpiť z NATO, ako v rakúsku. Rakúska situácia v Európe je takáto: nezávislosť, suverenita a neutralita.
Rozhodli ste sa stať členom Izborského klubu. Prečo?
Giulietto Chiesa: Pretože verím: Rusko dnes – to je základná opora, schopná zachrániť mier v celom svete. Ak Rusko odolá tomuto útoku, pre nás všetkých to bude záchranou, o tom niet pochýb. Hovorím to nie preto, že som proruský, nie. Som proeurópsky. Všetko je veľmi jednoduché: ja chcem žiť. Povedal som to v televízii: „Chcem žiť“. Môj syn a vaše deti musia žiť. Preto je nutné vyhnúť sa vojne. Rusko – základná opora záchrany sveta, hoci nie jediná.
A ešte. Rusko a Európa majú spoločné záujmy. To je objektívny fakt. Rusko nie je nepriateľ – Rusko je spojenec celého ľudstva ktoré chce prežiť. V Rusku sú všetky zdroje, aby sa otvárali cesty v prechodnom období k inému spôsobu života v celom svete. Na to je treba 30 – 40 rokov. Európa potrebuje Rusko. Američania nás nemôžu ani ochrániť, ani ponúknuť zdroje, ktorých je, mimochodom, stále menej. Rozumne pouvažujúc, zvážiac všetky argumenty, aj sami môžete prísť k uzáveru, že je to tak. No je potrebné rozširovať poslucháčsku základňu a objasňovať im to.
Nedávno v meste Parma som osobne vystúpil pred 17-18 ročnými študentmi. Hovoril som tri hodiny. A táto mládež mi veľmi dobre rozumela. Nebol to optimistický rozhovor. Hovoril som otvorene: bude vám ťažko. Hovorím vám všetko preto, aby ste sa mohli brániť. Odvetná reakcia bola celkom pozitívna, čo ma prekvapilo. Takže toto mladé publikum je potrebné rozširovať. Majú proste nulovú informáciu. Oni sú tabula rasa. Nie sú hlúpi, cítia situáciu. Cítia, že ich otcovia žili v lepšej pozícii.
Myslím, že medzinárodnému turizmu do Ruska organizovane a premyslene prekáža západná strana. Nie preto, že niet ekonomických zdrojov na takúto turistiku. Ale aby ľudia, ktorí tu prídu, nevideli, že všetko u nás je iné, ako im oni vykresľujú.
Giulietto Chiesa: Skutočne, ak oni sem prídu, nájdu celkom inú realitu, než im vykresľujú.
Prečo si myslíte, že kľúče od mieru sú v rukách Ruska? Prečo v Rusku vidíte základnú oporu mieru vo svete?
Giulietto Chiesa: existujú momenty, keď národy reagujú ako ľudia. Môžu stonať, môžu byť psychicky v depresii alebo v povznesenom stave... Alebo pociťovať nebezpečenstvo. Ja vidím u Rusov záchranný reflex. To je prirodzené. Oni dostávali jeden úder za druhým. Pretože ideológia „mocnosti dobra“ bola veľmi silná, oni si mysleli, že všetky rozhovory o nebezpečnosti vojny, agresia zo strany Západu – že to je propaganda Sovietskeho zväzu. Prevažujúca propaganda, ktorá vyhrala v ich dušiach, bola takáto: Všetko povedané v časoch ZSSR bolo nesprávne. A keď Reagan vyhlásil „impérium zla“, dokonca aj Rusi si mysleli, že ich vlasť bola naozaj impériom zla.
Teraz, keď niet Sovietskeho zväzu, útočia na nich rovnako ako Reagan. Prečo? Vtedy sa prebúdza pocit nebezpečenstva. „Bili nás, pokiaľ sme boli nebezpeční, no teraz nie sme predstaviteľmi nijakej hrozby no znova nás bijú. Prečo sú proti nám?“
V Jekaterinburgu som sa stretol s mládežou, o čom som napísal článok, ktorý silno zarezonoval medzi mojimi čitateľmi v Taliansku. V tomto článku som pripomenul, že za časmi ZSSR je určitá nostalgia u miliónov ľudí. V duchovnom zmysle oni veľa stratili, áno, stratili aj v konkrétnych životných podmienkach v ktorých sa nachádzali. No mládež, s ktorou som sa stretol, necítila nostalgiu. Jedno dievča sa ma priamo spýtalo: „Narodili sme sa v nových časoch, žili sme po tie roky v spoločnosti, ktorá nemá nič spoločné so socializmom. No aj tak nás nemajú radi. Prečo?“
Títo mladí sú vychovaní v západnom duchu, no zrazu si oni uvedomia, že západ ich nemá rád. Týmto je ruský mládež zmätená.
Mládež, ktorá ma pozvala, je naladená veľmi tvorivo, sú múdri. Opýtal som sa: „Kto vás financuje?“ Oni hovoria: „Nikto, my všetci konáme samostatne“. Znamená to, že toto je nová ruská inteligencia, iniciatívna, ktorá už nežije v nostalgii, ale v kategórii: v akom svete my žijeme? Je to otvorená otázka, na ktorú doteraz nemajú odpoveď. No je nalomené presvedčenie, že Amerika je impériom dobra. Pretože oni sa necítia vinní. Nič zlého neurobili. „Boli sme vaši priatelia, ale vidíme, že vás nemajú radi“. A toto je narušenie starých predstáv. Otázka „prečo nás nemajú radi?“ – to ešte nie je odpoveď, ale je to nalomenie idey, že tam, na Západe, je nutne všetko dobré.
...Možno sa mýlia v hodnotení. A ak nás nemajú radi, hoci sme nič zlého neurobili, je možné, že rovnako tak nemali radi ZSSR, hoci ani on nič zlého neurobil.
Giulietto Chiesa: Áno, presne tak. Dnes veľmi mnohé závisí od Ruska. V skutočnosti, od neho závisí to najhlavnejšie – mier.

Zdroj: http://www.dynacon.ru/content/articles/3284/

Preklad z ruského jazyka: Tibor Korečko 

 
« Späť